Rozvoz zdarma pro Brno, Modřice, Želešice, Rajhrad, Rousínov, Moravany, Nebovidy, Ostopovice a další obce jižně od Brna do 20 km. Stačí se telefonicky informovat.

Svatomartinské víno 2019

2 položek celkem
stažený soubor
121,49 Kč bez DPH
147 Kč

Odrůda: Muškát Moravský Obsah alkoholu: 12,5%

Kód: 3407
dárkový poukaz
Dárkový poukaz
Skladem (10 ks)
od 413,22 Kč bez DPH
od 500 Kč
Kód: 3119/500

Svatomartinská vína 

A jsou opět tady. Po roce máme možnost ochutnat první vína daného roku.

Jak se dají přesně definovat Svatomartinské vína?

Jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží, ovocným charakterem, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Ideální je mladá vína vypít do Velikonoc, do kdy si uchovávají svou příjemnou svěžest.

Kriteria pro udělení značky "Svatomartinské víno"

Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd:

pro bílé vína - Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský 

pro červené a rosé -  Modrý Portugal a Svatovavřinecké a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (pouze růžová vína). 

Vína musí pocházet z území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise. Ta naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.

Pro rok 2019 bylo stanoveno, že vína pro označení "Svatomartinské víno" musí splnit minimálně 80 bodů ze 100. Z původních 78/100 z předešlých ročníků

Charakter Svatomartinského vína

Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj. Díky rozmanitosti odrůd, které se na jeho výrobu používají, včetně jejich kupáží, nabízí Svatomartinské víno širokou paletu barev, vůní a chutí. Bílé Svatomartinské víno je svěží, vyrovnané, ovocité víno s příjemnou vůní, má zelenkavě-žlutou až nazlátlou barvu a vyvážený obsah kyselin a cukrů. Svatomartinské růžové a klaret se vyznačují odstíny růžové až cibulové barvy. Jsou to rovněž svěží vína s ovocnými tóny, jemnou tříslovinkou a příjemnou kyselinou. Červené Svatomartinské víno se vyznačuje rubínovou až granátovou barvou a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně, v chuti je hladce sametové a harmonické.

 

Vývoj tradice svatomartinského vína

Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska. Také řada restaurací přijala obnovenou tradici Svatomartinského vína za svou a každoročně připravuje Svatomartinská menu. Stejně tak v obchodech a vinotékách se Svatomartinská vína poprvé objevují až 11. listopadu.

Rok 2019 má, ale další změnu. A to tu, že prodej Svatomartinského vína začíná už 8. listopadu. 

Tak ať Vám letošní ročník chutná.