Jakou zvolit ideální skleničku

Volba skleničky pro pití alkoholu je pro mnohé lidi záhadou. Dle našeho názoru si každý musí najít pro sebe ideální skleničku, ze které se mu bude příjemně pít whisky a ze které rum. Jde v první řadě o pocit. Je tedy jedno zda pijete svoji 30-ti letou skotskou whisky ze skleničky Glencairn nebo z hrnečku s medvídkem. Jde především o Váš prožitek.

Pokud, ale ovšem chcete někoho pohostit kvalitním pitím je už výběr skleničky na Vašem cítění a možnostech.

Postupem čase se zjistilo, že k seznámení s alkoholem a jeho nejlepší vychutnání jsou sklenice tulipánového tvaru z čistého průzračného skla. V těchto skleničkách se alkohol krásně rozprostře, má svůj prostor a pomalu jeho aroma uniká zužujícím se hrdlem. To je ideální pro zachycení všech pachových niancí pro váš nos.

Křišťálově čisté sklo vám odhalí barvu a jiskru alkoholu a již na první pohled můžete posoudit celkový vzhled, který vám o dobrotě ve sklenici hodně napoví. Samotné pití ze sklenic tulipánového tvaru je již krásným zakončení tohoto rituálu napití.

Tvar tulipánové "kónické" sklenice je nejpoužívanějším typem pro profesionální sommeliéry a znalce, proto se jim říkají degustační skleničky. V těch právě nejlépe vyniknou námi sledované barvy, vůně a chutě.

Degustačních skleniček je na trhu poměrně velké množství a ne všechny mají dle znalců stejné vlastnosti.

Nejvíce se touto problematikou zaobírají znalci a milovníci whisky, kteří pro své tekuté miláčky vybírají a hodnotí několik typů těchto sklenic.

Jednoduše si můžeme degustační skleničky rozdělit na základní 4 typy.

  • Degustační sklenička "Bugatti" - Jeden z nejoblíbenější typu degustačních skleniček. Typický znak jsou pro ně vyšší štíhlá stopka a lehce zvednuté hrdlo. Tyto skleničky jsou i doporučovány některými palírnami (např. Glenlivet). Asi opravdu nejuniverzálnější degustační skleničky pro důkladné prozkoumání kvalitního moku. 

glas_bugatti

  • Klasická degustační sklenička - poznáte je dle menší stopky která netvoří ani poloviny celé skleničky a baňka je širší a postupně konická. Oblíbené především pro pití koňaků a brandy.

glas_classicmalt

  • Degustační sklenička " Glencairn" - typická sklenička pro milovníky skotské whisky. Její krátká "hřibovitá" nožka ji prozradí už na první pohled. Tvar baňky je podobný typu Bugatti jen přechod hrdla je pozvolnější.

glas_glencairn

  • Degustační sklenice typu "tumbler" - tvarově podobná klasické degustační skleničce, ale bez stopky a robustnější formě. Mnohdy i seseklá s pevným těžkým dnem. Někdy se můžete setkat i lehce zvednutým hrdlem podobně jak u " Glencairn". Pod tento typ se řadí i sklenice "whiskovky" válcovitého tvaru bez zaoblení do tulipánku. Velice oblíbené skleničky pro milovníky rumů. Tento typ sklenice podporuje např. Zacapa nebo Glenmorangie. Díky své robustnosti a objemu slouží často i pro podávání whisky či rumu s ledem.

glas_villeroy_grain-150x150

 

V praxi se ovšem můžete setkat z dalšími druhy skleniček, ale vesměs se jedná o různé modifikace těchto 4 typů.

V našem eshopu nabízíme univerzální typ "Bugatti", který je dle našeho názoru vhodný, na kterýkoliv kvalitní alkohol a sami jej aktivně používáme na všech našich degustačních akcích a prezentacích. Zakoupit je můžete zde.