Investiční láhve

investice

Investování do alkoholu nabírá v dnešní době velký boom. V kurzu jsou především whisky, ale i další druhy dobrého alkoholu nabírají na hodnotě a proto stojí se o to trochu zajímat. Přesto hlavní slovo i investičním alkoholu mají whisky. Dalo by se říct, že tvoří více jak 90% investičního alkoholu do kterého se oplatí investovat. Menší procento tvoří koňaky a rumy. Ostatní alkoholy jsou v zanedbatelném množství a jedná se pouze o opravdu jedinečné série či ztracené kusy.

Co vědět do začátku?

- každá lahev může nabírat na ceně. I ta zdánlivě levná. Je zapotřebí se jen trochu zorientovat na trhu. Přesto nezaměrujte svou snahu na běžné lahve v prodeji. Zisk za 10 let by mohl být jen otázkou inflace. 

- drahé lahve svou hodnotu výhledově neztratí. Čím dříve ji koupíte tím větší zisk můžete do budoucna čekat. Takže čím dříve, tím lépe.

- Mnohdy i prázdné lahve mohou býti vhodnou investicí. 

Výsledek obrázku pro bottle lightPříklad využití prázdných lahví z potenciálním ziskem do budoucna.

 

Rady pro investování.

- Investování do alkoholu je jako začít nového koníčka - sbírat lahve. Tak k tomu i tak přistupujte. Rozdělujte jednotlivé kategorie a druhy alkoholu, klidně se zaměřte jen ne jeden druh či jen na jednu oblast. Více se tak zdokonalíte a získáte přehled což Vám pomůže do dalšího investování.

- výhodným způsobem investování je zaměřit se na limitované edice. Svým omezením na výrobu mají potenciál na růst ceny.

- vhodné je sbírat edice jedné značky - např. Hennessy každý rok vydává edice svých základních koňaků Hennessy VS v edici jenž zaměřují na spolupráci s umělci celého světa. S touto edici začali v roce 2012 a dá se tedy očekávat, že lahve nebudou ještě tak drahé.promoted-media-optimized_57899488e014fKaždoročně vydávaná edice od Hennesy v tzv. Art edition je dobrým vstupem pro začátek investování.

- pokud se Vám podaří poskládat celou edice od určité sběratelské edice, zvyšujete hodnotu celé sbírky. Odborník na vydávané edice je např. Gordon & MacPhail v jejichž portfoliu naleznete nemalé množství edičně vydávaných lahví whisky (všechny edice se dají považovat za edice s vysokým potenciálem).

Výsledek obrázku pro Gordon & MacPhail

- nebojte se zaměřit na neatraktivní lahve - to že nemají atraktivní obal neznamená, že nemohou být vhodnou investicí. Chce se to jen poradit či zjistit více informací.

- luxusní balení má také svou cenu a lahve v prestižních karafách a krabicích v netradičním provedení získavají na atraktivitě a pro mnohé na ceně. Ne vždy výrobce dokáže dlouhodobě udržet trvalý vzhled a designe a po několika letech je mění. Tím roste cena těch jenž se již nevyrábí. Je to poměrně častý jen v poslední době u rumů vyšších řad. 

clement cristalPrestižní řada rumu Clement z Martniku v levo cca. 3 roky stará verze vs. součastné provedení vpravo.

- sledujte různé debaty a komunity zaměřené na daný alkohol. Mnohdy se dovíte spoustu užitečných informací o chystaných novinkách, či o stoupajících cenách vzorku, které máte např ve své sbírce.

- sledujte i zahraniční trhy. Co již například v Anglii nemají k prodeji může být v ČR, Slovensku, Polsku a naopak. 

- nebát se i tuzemských palíren (např. některá plnění whisky od R. Jelínka jsou dnes již poměrně ceněná), a podobně je to i z jinými zeměmi (Japonsko - whisky, Španělsko, Austrálie - rumy, Polsko, Rusko - vodky)

 

Na co si dát pozor při nákupu.

(pozor jedná se o lihoviny, které podléhají zvláštnímu zákonu což může být spjato z mnoha problémy)

- pokud budete mít možnost nakupujte pouze kolkované lahve. I druh kolku může mít vliv na cenu. když už nekolkované lahve tak jedině od zdroje (přímo v palírně) a uchovat si doklad o zakoupení

- nakupujte pouze u ověřených obchodníku na prodej alkoholu (kamenné obchody, eshopy), pozor na bazary a např. ebay a podobně. (případy prodeje prázdných lahví za cenu plných, falešné plnění apod.)

 

Tipy na investice:

(Většina již byla řečena výše)

- zaměřit se na limitované edice (když si nejste jisti jak moc je limitovaná zaptejte se prodejce - odhalí vám to i jeho odbornost. Popřípadě dohledejte na forech)

Např. Whisky - řady nezávyslích plnění nabízí spoustu limitovaných edic uvedených na trh v pouze v malém množství.

   Connoisseurs Choic je speciální edice od nezávyslého plnění GORDON & MACPHAIL dělané v omezeném množství

 

- i změna etikety může již v budoucnu znamenat určitý potenciál investiční lahve

chairman res

Z leva do prava změny etikety zhruba během posledních 3 let u rumu Chairman's reserve z ostrova St. Lucia. První změna byla vyvolána změnou vlastníka palírny. Druhá pravděpodobným zatraktivnění tohoto rumu vizuálně. I přesto je investiční potenciál u této lahve momentálně velice malý, ale přesto stojí na zvážení. Prvotí levná investice může v průběhu času znamenat několika desítek procentní zvýšení ceny.

- zaniklé palírny, již neexistující výrobci ( velké množství najde opět ve whisky)

- retro láhve ( např. láhve nalezené na půdě po dědečkovi - johnny walker red label z etiketou z roku 1980 bude mít jistě vyšší hodnotu než za roku 2010)

Johnnie Walker Red Label / Bot.1980s

Johnny Walker red label 1980

Výsledek obrázku pro johny walker red labelJohnny Walker red label 2016

- staré lahve ( starých lahvý si palírna každoročně nedovolí udělat moc a postupem času rostou na ceně)

- ročníkové lahve - vintage (jedna  z nejjistějších investic, pozor na uvedení ročníku destilace a roku lahvování = vyšší potenciál, ale nemusí to tak být).

livet clemeVlevo ročníková whisky Glenlivet v provedení edice "Destillery Labels" destilovaná 1966 s uvedením roku lahvování 2014 vs. ročníková řada rumu Clement pouze z uvedení roku destilace 1976. Obě lahve mají potenciál investice.

- lahve plněné k příležitosti významných udalostí, festivalu či na počest určitých osobností atd.. Tyto láhve mohou nabírat na ceně ze dne na den během roku se mohou vyšplhat i na víc jak dvojnásobek své původní hodnoty.DBEG56EXUAEKwSu

Ardbeg každoročně pořadá tzv. Ardbeg day a k této příležitosti vždy uvádí na trh úzce limitovanou řadu raritního plnění určené k tomuto dni. Ardbeg Kelpie (viz obrázek) je příklad toho jak rychle může cena lahve vyletět na trhu. Během necelého roku cena této lahve vyšplhala v ČR takřka na dvojnásobek. 

- dalším způsobem jak získat zajimavou lahev z investičním potenciálem je stát se členem z některých komunit či spolků působících jako fanoušci či potenciální investoři pro jednotlivé palírny. Opět krásným příkladem je palírna Ardbeg, která nabízí možnost být součástí spolku Ardbeg Committee, do kterého se můžete zaregistrovat. Výhodou členství je, že svým členům nabízí možnost nákupu lahvý určených pouze pro členy. Další výhody jsou ty, že Vás informují o blížících se novinkách a chystaných nových plnění. Stejné členství nabízí i další palírny např. Laproaig.

Výsledek obrázku pro ardbeg kelpie committee

Vpravo standartní plnění whisky Ardbeg Kelpie k příležitosti Ardbeg day 2017 a vlevo plnění v sudové síle 51,7% určené pouze k prodeji pro členy Ardbeg Committee.

- jista investice z možností udávat cenu = kupte si tzv. PRIVATE SINGLE CASK - várku z jedno jediného sudu cca to býva okolo 200 až 500 kusu lahví. Jedinečné plnění které nikdo nemá, a návíc si jej mužete nechat i jedinečně obrendovat vlastním označením. Dlouhodobě hodně významná investice.

 

V případě zájmu o konzultaci a pomoci z výběrem lahve pro budoucí investování se na nás můžete obrátit. Pokud budeme vědět rádi poradíme.

 

                              Váš Alkoholclub.cz

 

 

 

 

 

 
818
90600181890600
Značky
 
 
 
 
 

Stránka 1 z 1 - 55 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 55 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.