Americké panenské ostrovy

Americké panenské ostrovy vlajka

Americké Panenské ostrovy se nachází v Karibském moři a tvoří je skupinka tří hlavních ostrovů - ostrov Sv. Tomáše, ostrov Sv. Jana a ostrov St. Croix (Sv. Kříže). V současnosti se jedná o nezačleněné území USA (jediné místo ve Spojených státech, kde se jezdí vlevo). Jejich významná geografie vždy přitahovala pozornost nejen domorodých národů Ameriky, pirátu a bukanýrů. Ale především mnohé evropské velmoci (Španělsko, Británie, Nizozemsko, Francie, Dánsko). Právě Dánsko zde za dobu více než 300 let mělo zvou správu a tyto ostrovy byli známy jako Dánská Západní Indie. 

Dánská Západoindická společnost se zde usadila na Sv. Tomáši v roce 1672, v roce 1694 rozšířila své působení na ostrov Sv. Janu v roce 1733 odkoupila St. Croix od Francie. V roce 1754 se ostrovy staly dánskou královskou kolonií (dánský název ostrovů je Jomfruøerne)

Zdejší ekonomiku dlouho poháněl obchod z otroky a pěstováním cukrové třtiny (během 18. století a začátku 19. století).  3. července 1848, byl nastolen guvernérem Peterem von Scholtenem zákaz otroctví a tím se zdejší ekonomika výrazně snížila. V dnešní době je ekonomika ostrovů založena především na turismu.

Pod nadvládu USA se dostali teprve v 1. světové válce, kdy se Spojené státy obávaly, obsazení ostrova Němci a vytvoření zde námořní základny. Proto nabídly Dánsku odkup ostrovů. Po několika měsících jednání byla odsouhlasena kupní částka 25 milionů dolarů a následné referendum v roce 1916, potvrdilo s velkým rozdílem prodej ostrovů. Smlouva o prodeji byla mezi USA a Dánském podepsána v plné platnosti 17. ledna 1917, a USA převzaly ostrovy 31. března, a bývalé Dánské teritorium přejmenovaly na Americké Panenské ostrovy. Americké občanství bylo uděleno obyvatelům ostrova až roku 1927.

Nejznámějším výrobcem rumu na ostrově je společnost A.H.Riise, která se v mnohých ohledech hlásí k původní nadvládě Dánska a to především vou řadou růmů Danish Navy. 

 

 
97
59001975900
Značky

Stránka 1 z 1 - 18 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 18 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.