Grissiny

2 položek celkem

Cena

4748
14748

Značky

Položek k zobrazení: 2
GRISSINI STIRATI rosmarino
38,84 Kč bez DPH
47 Kč

Typ: Grissini Země původu: Itálie Obsah: 120 g  Min. trvanlivost: na dotaz Balení: papírová...

Kód: 3416
GRISSINI STIRATI pomodoro
38,84 Kč bez DPH
47 Kč

Typ: Grissini Země původu: Itálie Obsah: 120 g  Min. trvanlivost: na dotaz Balení: papírová...

Kód: 3415

grissini

Grissini 

Jedná se o druh pečiva vyrobené převážně z pšeničné mouky, pocházející z Itálie. Někdy jsou nazývané jako Grissini - italské chlebové tyčinky (BREADSTICKS). Tyto tyčinky slouží jako součást předkrmu či malých jídel v průběhu dne, kdy výtečně doplňují nejrůznější sýry, šunky, paštiky, ale i vína či destiláty.

Historie Grissini

Táto gastronomická specialita z Turína (sever Itálie),byla vytvořena roku 1679 královským dvorním pekařem Antonem Brunerem, který ji připravil na předpis lékaře prince Viktora Amdeuse II ze Savoie, jenž měl problémy s trávením měkké části tehdejších bílých chlebů. Anton Bruner vytvořil jednoduché těsto, které rozválel na tenké tyčinky a křupavě upekl. Úspěch byl fenomenální. Tyto tyčinky nejenom výtečně chutnali, ale navíc byli pro prince lépe stravitelné než běžné pečivo. Navíc se zjistilo , že se lépe uchovávají a déle vydrží. Od té doby se stali populární nejenom na dvoru, ale i chudší vrstvy. Jejich využití bylo všestranné a díky různým přísadám bylinek, zeleniny či čokolády také vyjímečně chutné a neomrzeli se. Jejich popularita trvá dodnes.

Grissini recept

Máme pro Vás jednoduchý recept na domácí Grissini, které si můžete připravit třeba na Vánoce, Silvestra či Velikonoce nebo jinou oslavu.

Ingredience:

500 gr Hladká mouka typu 00
280 ml Voda
50 gr Olivový olej extra panenský
15 gr Droždí
10 gr Cukr krupice
20 gr Pšeničná krupice jemná
10 gr Sůl
10 gr Dle vlastní chuti mák, olivy, rajčata, rozmarýn, parmezán, římský kmín, atd.

 

Postup:

Nejprve si připravíme droždí a to tak, že z trochu vlažné vody nalijeme do misky, přidáme cukr a nadrobené droždí. Dobře promícháme, aby se droždí rozpustilo.Do zbylé vody co nám zůstala dáme sůl a olej a dobře  zamícháme, dokud se sůl nerozpustí. Do větší mísy či kuchyňského robota vybaveného hnětacím hákem vsypeme mouku, přidáme droždí a dobře rozmícháme a zpracujeme těsto. Jde to dobře i ručně.Po kapkách přiléváme vodu s olejem. Budeme hníst  dokud nezískáme hladké, nelepící se a elastické těsto. V případě, že je těsto příliš suché, přidáme ještě 2 lžíce vlažné vody; pokud je příliš řídké, poprášíme moukou. Ze vzniklého těsta vytvarujeme bochánek a položíme na vál dobře vysypaný krupicí. Bochánek potřeme olejem a posypeme krupicí. Přikryjeme jej utěrkou a necháme 1–2 hodiny kynout, dokud neznásobí svůj tvar. Jakmile je těsto vykynuté, velkým nožem ukrojíme menší plátek těsta.Rukama pak těsto natahujeme, dokud nezískáme tyčinku. Nevadí, že mají nepravidelný tvar. Někdo dělá kroucené někdo rovné. Tyčinky pokládáme na plech vyložený pečicím papírem. Eventuální odřezky není možné znovu zpracovat, proto je dáme péct takové, jaké jsou. Pečeme v dobře předehřáté troubě 15–20 minut na 200 °C. Hotové tyčinky necháme zchladnout. Grissini uchováváme v papírovém sáčku na pečivo anebo zmrazíme.

Pro zpestření můžeme do těsta zapracovat kousky rajčat, rozmarýnu, sekaných oliv. Nebo před pečením posypat mákem, hrubou solí, kmínem, chilli. Prostě podle fantazie a chuti.

A pokud se Vám s grissinami nechce péct či nejste zrovna na pečení, můžete tuto pochoutku zakoupit u nás - zde s rajčaty a zde s rozmarýnem.

Náš tip: Vyzkoušejte grissini v kombinaci s krémem z červené řepy a oříšky a francouzským vínem syrah.