Cuba Libre - svobodný nápoj

Cuba Libre

Cuba Libre je dnes jeden asi z nejslavnějších míchaných nápojů na Světě. Vznik tohoto nápoje se datuje okolo roku 1900 a jak samotný název napovídá vymyšlený byl na ostrově KubaSamotné jméno Cuba Libre vzniklo, ale o trochu později a to když si američtí vojáci připíjeli na svobodnou Kubu právě nápojem, který byl do té doby označován jako Bacardi&Coke. Samotné zvolání Cuba Libre znamená ve španělštině "svobodná Kuba".

V jednoduchosti by se dalo říct, že se jedná v podstatě o rum s kolou, ale mnozí barmani a znalci by vás rychle vyvedli z omylu. Poměr rumu, koly a limetky by měl být přesně daný tak aby byla přesně vybalancovaná chuť jak rumu tak koly, kterou doplňuje svěžest limetky. 

Ingredience na Cuba Libre:

  •  vetší kostky ledu
  •  4 cl rumu kubánského stylu Extra seco nebo Carta oro
  • 10 cl koly 
  • 1/4 limetky

Příprava Cuba libre

Do sklenice typu Old fashioned glass dáte až po okraj led. Lžičkou či míchátkem lehce protočíte, tak aby se sklenice správně vychladila. Slijete přebytečnou vodu a dáte 4cl rumu Extra seco - bíleho pro svěží styl nebo Carta oro pro trochu výraznější chuť. Přilijete 10 cl koly a přidáme vymačkanou 1/4 limetky. Kůru limetky můžeme následně použit na ozdobu okraje sklenice nebo položíte přímo do sklenice na led. Lehce opět promícháme a je hotovo. popíjíme brčkem nebo bez. 

Dobrou chuť a na zdraví.

cuba-libre-2524121_1280