Master Blender

Master Blender ("Mistr míchač - mixér")

Jeden z "nejdůležitějších" lidí nebo skupiny osob (sensory panel) pro palírnu, jehož úkolem je sledovat vývoj uskladněných sudů alkoholu (whisky, rum, koňak, atd.) v palírně nebo portfoliu palíren a dále vybírat vhodné sudy pro stáčení alkoholu a kontrola alkoholu. Prvořadým úkolem těchto pracovníků je namíchat produkt identických vlastností – barvy, chuti a vůně.

Jeho úkolem je také současně vytvářet nové druhy alkoholu (whisky, rum, koňak, atd.), případně upravovat receptury pro již stávající na základě vývoje skladových zásob.

Master Blenders je poměrně náročná práce a především zodpovědná. Master Blender se musí vyvarovat jíst výrazná jídla, kouřit nebo pít jakýkoliv alkohol ve větší míře jenž by ovlivnil jeho úsudek. Mnohé společnosti jim to striktně zakazují pod vysokou pokutou či vyhazovem. Master Blender je však za svoji práci výborně ohodnoceni, jelikož na něm stojí veškerá úspěšnost a kvalita produktu.

Často se jedná o tzv. rodinné bohatství a tato funkce se předává dle tradice z otce na syna či jiného příslušníka rodiny. Je to velká čest být tak významným členem mnohdy velice slavných pokolení Master Blenderů.

Jak napsal Dr. Jim Beveridge, vedoucí "mixér whisky" značky Johnnie Walker: „Míchání je o zajištění konzistence ve světě změn. Těch změny, které zmiňuji, se týkají nejen skutečnosti, že každý sud zraje svůj vlastní obsah trochu jiným způsobem, ale také především dostupnosti zásob, které máme v tu danou chvíli k dispozici. Míchání nelze tedy provést podle přísného receptu, jako u kuchaře, který má veškeré suroviny k dispozici.  Master Blenders  musí spoléhat pouze na svou vůni - a vzpomínky na vůně, jak má být vše v pořádku. Chuť je až druhořadá a může někdy i zmást.“

Zajímavost: Společnost Bacardi zaměstnává celkem sedm Master Blenders, tedy tzv. sensory panel. Zajímavostí je, že pokud mají nějakou společnou schůzi, nesmějí jet stejnými dopravními prostředky, aby v případě neštěstí nedošlo ke katastrofální ztrátě pro společnost.

Několik světově známých Master Blenders

Lorena Vásquez

LORENA VÁSQUEZ - první dáma mezi Master Blenders v oblasti rumů. Fenomenální rum Zacapa = fenomenální Master Blender.

 

Hennessy - Yann Fillioux
Yann Fillioux předává svou dlouholetou funkci svému synovci. Renaud de Gironde bude osmou generací master blenderů značky Hennessy.

 

Rachel Barrie
Rachel Barrie - další fenomenální žena v tomto odvětví. Často nazývaná jako první dáma skotské whisky. Výčet palíren ze kterými spolupracu je neuvěřitelný - GlenmorangieBowmore, Auchentoshan, Laphroaig, Ardmore, Glendronach, Glenglassaugh, BenRiach.

 

Jim Beveridge - Johnnie  Walker
Jim Beveridge - neuvěřitelný sympaťák a hlavní Master Blender společnosti Johnnie Walker

 

 

Joy Spence
Joy Spence - ano opět žena. Výtečná a úchvatná pracující pro palírnu rumů Appleton Estate. Pyšní se výtečným rumem, který nese po jejím křestním jméně JOY. To už je velká čest.