Vady vína

Vady vína

Jako každá potravina i víno se muže kazit a to ne jen po otevření lahve, ale již v samotném procesu výroby. Jak už bylo řečeno několikrát víno je "živí organismus" a je zapotřebí se o něj starat již na vinici. Výsledné krásné a chutné víno je dlouhodobá proces, při kterém každá chyba ovlivní závěrečný výsledek. Proto někdy po otevření lahve můžeme narazit na několik vad, které by jsme měli být schopni rozeznat.

Co jsou tedy nejčastější vady vína?

Hnilobná příchuť

Vada vína způsobená lisováním vinného moštu z nahnilých hroznů vinné révy.

Hořknutí vína

Bakteriální choroba červeného vína. U vína s touho vadou dochází nejprve k změně barvy vína. Vína postupně světlá a následně získává hnědavý nádech. Dochází také k jeho zakalení. Chuť takto napadeného vína je zpočátku nevýrazná až fádní, později postupně hořkne až do extrémní hořkosti. 

Korková příchuť 

Asi jedna z nejznámějších vad vína. Víno chutná po korkové zátce. Nejčastěji se tato vada vína vyskytuje u vín jenž byli opatřeny nekvalitní korkovou zátkou a nebyli uskladněny za vyhovujících podmínek. Můžeme se s touto vadou vína setkat i u vín jenž mají lahve se šroubovacím uzávěrem? Ano, můžeme. A to v případě, že vína mohla zrát právě v lahvích tzv. na korku a následně byla přelahvována. 

Myšina

Asi druhá nejznámější vada vína. Jedná se o známku další bakteriální kontaminace vína, projevující se velmi nepříjemným pocitem na jazyku při ochutnání. Tato vada vína je často důsledkem špatné hygieny ne vinném sklepě (méně často bývá u vinařů "halového" charakteru). Poměrně častá vada vín v dřívějších dobách, dnes opravdu ojediněle a to převážně u malých vinařů. Název vady vína myšina je odvozen od charakteristického pachu ve vůni, ale i v pachuti vína, která připomíná myší trus či zápach po myším pelechu či dokonce myší zdechlině. Muže také připomínat pach zatuchlého sklepa.

Oxidáza

Tato vada vína je způsobena enzymem působící oxidaci vína. Dochází k ní častým stykem vína se vzduchem při chybném stáčení vína, nedoplňování sudů, při pronikání vzduchu do lahve s vínem a podobně. Oxidované víno je zvětralé, ploché, fádní, ztrácí vůni a celkovou jiskru. Z vína se ztrácí kyselinky i cukr a posléze má víno tendence k hnědnutí. U bílých vín se barva mění na žlutohnědou a červené i růžové vína výrazně hnědnou. Vína s touto vadou se někdy přirovnávají k zkyslému chlebovému těstu.

Zoxidované víno

Vada vína, která muže být souběžná s oxidázou vína. V tomto případě se jedná pouze o zvětralé víno. 

Oxid Siřičitý SO2

Tento antioxidační prostředek se sterilizačními vlastnostmi se běžně používá při výrobě vína. Ve finálové chuti vína by neměl být znatelný, ale někdy muže být zjištěn hlavně u lahvovaných vín. Malé známky této vady jdou odstranit, klasickým kroužením vína ve sklenici, dekantací či vždy zmizí po několika měsících zrání vína v lahvích. Pokud je ovšem zjištěn ostře páchnoucí závan síry ve víně není to dobře a je to výrazná vada vína. To poznáte velice lehce. Po otevření lahve vína a prvotnímu přivodění ucítíte závan méně či více zápachu srovnatelným s pachem hořící zápalky. V tomto případě zkuste víno dekantovat, aby se vám podařilo tento pach eliminovat. Pokud ovšem ucítíte aroma zkažených vajec, tak tato vada jej již definitivní. Aroma zkažených vajec je důsledkem přeměny na sirovodík.