Chablis

10 položek celkem

Cena

371997
1371997

Značky

Položek k zobrazení: 10
Etiene Chablis 1er
1 650,41 Kč bez DPH
1 997 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2014 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu: 13 % Obsah:...

Kód: 193
Chablis Vocoret 1er
Novinka
ZDARMAZDARMA
683,47 Kč bez DPH
827 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2017 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu:...

Kód: 3274
Etiene Chablis 1er
ZDARMAZDARMA
633,88 Kč bez DPH
767 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2016 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu:...

Kód: 190
Chablis Vocoret
ZDARMAZDARMA
542,98 Kč bez DPH
657 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2017 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu:...

Kód: 3273
Chablis Vocoret Vieilles Vignes
Novinka
542,98 Kč bez DPH
657 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2016 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu:...

Kód: 3275
Degustační set víno a šneci
Akce
ZDARMAZDARMA
493,39 Kč bez DPH
597 Kč

Typ: Bílé víno + šnecí specialita Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah...

Kód: 3556
Etiene Chablis
452,07 Kč bez DPH
547 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2017 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu:...

Kód: 187
Etiene Chablis petit
377,69 Kč bez DPH
457 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2017 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu: 12...

Kód: 181
Etiene Chablis petit
261,98 Kč bez DPH
317 Kč

Typ: Bílé víno Ročník: 2015 Odrůda: Chardonnay Styl vína: Suché Obsah alkoholu: 12 % Obsah:...

Kód: 898
Nahoru
Další produkty

Chablis

Asi nejznámější a nejdůležitější oblastí v Burgunsku je oblast Chablis (výslovnost ša-bli). Nachází se na severním okraji Burgunska v údolí řeky Serein a vyrábí se zde nejluxusnější bílé víno a to pouze jen z odrůdy vína Chardonnay. Název Chablis byl hojně zneužíván jako synonymum suššího bílého vína. Jedná se  o velmi pochybný kompliment, který v samotném Chablis příliš dobře nepřijali. 

Historie oblasti Chablis

Prvními vinaři v této oblasti byly pravděpodobně římské jednotky, které ve starověku postupovaly přes území Francie dál na sever, . Bylo jednodušší vinnou révu pěstovat na dobytých územích, než ji složitě vozit z daleké Itálie. Tradice pěstování vína se zde udržela až do středověku, kde byly svahy kopců osázeny odrůdou Chardonnay. Tu podle dobových písemných zpráv vysadili ve 12. století cisterciánští mniši z opatství Pontigny.

Vinice v okolí Chablis se postupně rozšiřovaly a zasahovaly na obrovské území, které v 19. století zahrnovalo téměř 40 tisíc hektarů. Díky dobré dostupnosti regionu a splavnosti řek si víno z Chablis brzy získalo důležitou pozici na pařížském trhu, kam bylo pravidelně dodáváno. Nečekané a pro Chablis devastující události na sebe nenechaly dlouho čekat. První přišla s rozvojem ekonomiky a výstavbou železnic, které propojovaly odlehlá území Francie s Paříží. Méně kvalitní a levnější vína brzy zaplavily pařížský trh na úkor Chablis. V druhé polovině 19. století přišly další dvě rány, které souvisely s importem americké révy do Evropy a zavlečením parazitických hub a hmyzu. První kalamita byla spojená s rozvojem plísňové choroby způsobené padlím a v těsném závěsu uspěla po celé Evropě mšice révokaz. Hmyz, který dokázal v rekordně krátkém čase zdevastovat většinu vinic. Důsledkem bylo podstatné zmenšení vinařské oblasti Chablis do dnešní podoby.

Charakter vín Chablis

Vína Chabli se vyrábí pouze z odrůdy vína Chardonnay. Chuťově by tyto vína měla být suchá až polosuchá nikoliv však kyselé, ocelové, nikoliv strohé, bohaté, nikoliv těžké. Vše by mělo být v plné harmonii a harmonizovat se spojením zralých plodů hroznů s minerálními tóny. Za svůj charakter vděčí jednak severnějšímu podnebí, které podporuje vyšší aciditu, jednak křídově vápenaté půdě (kimeridžský vápenec), která dodává potřebnou mineralitu.

Rozdělení Chablis

Jako celé Burgundsko tak i oblast Chablis se rozděluje dle hierarchie vinic.

AOC Petit Chablis

Nejméně uznávaná oblast z Chablis. Pro svůj nízký nízký obsah vápenatého základu v půdě, je mnohými milovníky vína zatracován a plně neuznáván. Přesto i tady se produkují vína z odrůdy Chardonnay s dobrými vlastnostmi. Přesto závratné kvality jenž nabízí ostatní oblasti nedosahují. Vína z Petit Chablis by se měla pít mladá a svěží.

AOC Chablis

Jedná se o nejrozšířenější apelaci co se do kvality týče. Její rozloha činí přes 3000 hektarů vinic a vína jsou to na vysoké úrovni vyhledávány mnohými znalci vína.

Premier Cru Chablis (1er Cru Chablis)

V okolí Chablis je těchto vinohradů přibližně 40, pokrývající rozsáhlé plochy pozvolných svahů na obou stranách města. Mezi nejznámější patří: Fourchaume, Vaillions, Montée de Tonnerre, Vosgros a Mont de Milreau.Vína z této apelace vykazují silnější minerální komplexnost. Vína jsou lehce štiplavá s tuhou aciditou, sklovitostí až tvrdostí. Těmto vínům svědčí dva až tři roky zrání na lahvi a až po té dokáží projevit svou plnou aromatickou a chuťovou paletu. Zde se můžete setkat již z víny, které od teď nejlepších vinařů a těch nejlepších ročníků, mohou zrát celé desetiletí. Tyto vína zráním sezlátnou a mají neuvěřitelně plnou vůni a chuť.

Grand Cru Chablis

Apelace Grand Cru Chablis má podobný charakter jako u Premier Cru, jen jsou prostě ještě o něco lepší. Jsou to nejvýraznější, nejplnější a nejkomplexnější vína v regionu. Tyto vína se vyplatí nechat zrát deset i více let. Výnosnost této apelace je nejmenší ze všech apelací. Apelace Grand Cru Chablis spadá pouze pod 106 hektarů vinohradů (3%celkové rozlohy Chablis). Vína jsou tedy relativně vzácná a cena vín Grand Cru Chablis je poměrně vysoká. Zatímco vinohrady premier cru jsou různě roztroušeny, pozemky s grand cru se drží pohromadě podél jediného k jihozápadu obrácenému svahu, jehož mezoklima podporuje relativně brzké dozrávání hroznů. Existuje pouze sedm Grand Cru: Les Clos (největší a nejznámější), Bougros, Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur a Blanchot.

chablis apelace

Vinařská oblast Chablis s vyznačením vinic zahrnuty do čtyř apelací (Upraveno podle www.guildsomm.com)